LECZENIE SCHORZEŃ KRĘGOSŁUPA
DYSKOPATIA
Dyskopatia jest szerokim pojęciem obejmującym schorzenia krążka międzykręgowego a proces degeneracji krążka zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to zaburzenia troficzne, urazy mechaniczne oraz polimorfizm genetyczny. Najczęściej dotyka najbardziej ruchomych fragmentów kręgosłupa, tj. odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Największe zagrożenie, jakie za sobą niesie to choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa a dyskopatia jest jednym z pierwszych etapów tej choroby dlatego tak ważna jest odpowiednio wczesna reakcja na zaistniały problem.
Wertebroplastyka
Zabieg wertebroplastyki czyli w języku potocznym „cementowania kręgosłupa” polega na przezskórną iniekcję cementu kostnego (polimetyloakryl) do chorego trzonu kręgowego.
Wykonywany jest pod kontrolą toru wizyjnego RTG co pozwala na pełną kontrolę i bezpieczne wykonanie zabiegu. Podczas wykonywaniu zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.
Może dotyczyć jednego jak i wielu poziomów. Zabieg ma na celu znaczne zredukowanie dolegliwości bólowych lub ich całkowite zniesienie. Metoda ta również stabilizuje kręgosłup i w rezultacie poprawia komfort życia pacjenta.
Pozwala to na redukcje lub całkowite odstawienie przyjmowanych leków przeciwbólowych.
Czas zabiegu około 30min w pozycji na brzuchu. Pacjent zostaje uruchomiony po około 3 godzinach od skończenia zabiegu i wychodzi tego samego dnia do domu.
Wskazania do zabiegu:
- naczyniaki trzonów kręgowych,
- przerzuty do kręgosłupa,
- objawowe złamania osteoporotyczne,
- świeże jak i przebyte złamania trzonów kręgowych,
- cementowanie przed planowaną stabilizacją kręgosłupa.
DiscoGel
Innowacyjnym, bezoperacyjnym i mało-inwazyjnym rozwiązaniem jest DiscoGel czyli preparat formujący w elastyczną, żelową protezę.
Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu a preparat jest wprowadzany przez cienką igłę do środka dysku. Discogel wypełnia pęknięcia i wzmacnia strukturę dysku, blokuje receptory bólowe i działa przeciwzapalnie. Implant discogel poprzez wchłanianie wody z dysku międzykręgowego powoduje jego obkurczenie ( czyli zmniejszenie objętości) co w większości przypadków skutkuje cofaniem się dysku na swoje anatomiczne miejsce i odbarczenie uciskanych struktur nerwowych.
Za pomocą aparatury RTG lekarz prowadzący zabieg jest w stanie w pełni kontrolować aplikację żelowego implantu. Pacjent po zabiegu powinien przez 3 godziny pozostać na oddziale szpitalnym, w pozycji leżącej a przez okres 1 miesiąca ma bezwzględny zakaz dźwigania, intensywnego wysiłku, oraz zakaz pozostawania w wymuszonej pozycji ciała przez dłuższy czas (przez 1h)